Пародонтална хирургия
Пародонтална Хирургия
Ако не е възможно възпалението на венците да се повлияе чрез консервативните начини на лечение или когато състоянието е изключително тежко, се налага да се прибегне до парадонтална хирургия.
Вашият лекар ще направи внимателна оценка на състоянието Ви, ще отбележи резултатите от проведеното до момента пародонтално лечение и ще изготви индивидуален план за бъдещата терапия.
От изключително значение за крайния резултат има мотивацията и старанието на пациента да поддържа идеална орална хигиена по време на и след пародонталното лечение.
Пародонтална пластична хирургия
Най-общо това са процедури за лечение на рецесии и за подобряване на естетичния вид на Вашата усмивка.
Тези процедури включват мекотъканни присадки (при рецесии) и удължаване на клиничната коронка (за подобряване на естетиката или при силно разрушени зъби).
Рецесията представлява отдръпване на венеца, при което част от зъбният корен остава открит. В зависмост от причнината за появата обикновено се наблюдава чувствителност, кървене, понякога и болка, зачервяване.
С напредването на процеса се появява подвижност на зъба, което може да доведе до загубата му. Венецът и костта са взаимно свързани и при оголване на корена се снижава нивото на костта.
Мекотъканна присадка:
„Леко удължения” вид на зъб, причинен от рецесия , може да бъде променен чрез съединително-тъканна присадка. Така се предотвратява по-нататъшна поява или развитието на вече съществуваща рецесия, подобрява се естетиката и се намалява или елиминира чувствителността.
Удължаване на короната на зъб:
Прекаленото показване на гингивална тъкан при усмивка се свързва с понятието „Гингивална усмивка”. Това може да бъде коригирано с промяна в нивото на венечната линия чрез естетично удължаване на короната на зъбите. Тази техника служи и за изравняване на леко неравно венечно ниво на съседни зъби. Удължаване на клиничната коронка се прави и при: много разрушени зъби; когато зъбът е фрактуриран под линията на венеца или няма достатъчно зъбна тъкан, за да може да бъде поставена коронка.
При пародонтално заболяване възпалените венци „се отделят“ от зъбите, образувайки пародонтален джоб – пространство между зъба и венеца, което се инфектира още по-лесно. С напредването на болестта джобовете се задълбочават и костта в тази област се унищожава.
Често този деструктивен процес има много леки симптоми. В крайната фаза обаче зъбите се разклащат и може да се наложи да бъдат извадени.
Когато джобовете са много дълбоки, се пристъпва към т.нар. открит кюретаж. Отделя се венеца, почиства се инфектирана тъкан и подвенечния зъбен камък, заглажда се костта и след това отново се пришива.
За провеждането на каквото и да е пародонтално лечение от огромно значение за успешния резултат има поддържането на добра орална хигиена и редовните посещения при Вашия пародонтолог за профилактика.
Запази час за онлайн консултация
Естетичната стоматология е сферата, в която специалистите от дентален център Dr. Gais постигат най-впечатляващи резултати, създавайки съвършени и здрави усмивки на своите пациенти.
Може да разгледате и другите ни дентални услуги като Ортодонтия и Оклузия, които клиниката предлага също.
Доверете се на високия професионализъм и иновативните методи и технологии, които предлагаме!